Knihovna obrazových varování

Zpracování textů bylo finančně podpořeno v rámci Dvouleté smlouvy o spolupráci mezi Regionální úřadovnou Světové zdravotnické organizace pro Evropu a Ministerstvem zdravotnictví České republiky na dvouleté období 2016 – 2017.

Obrázky jsou publikovány se svolením Evropské unie, která je držitelem autorských práv k originálním vyobrazením na krabičkách cigaret. 

Kouření způsobuje infarkt

Banner

Srdeční infarkt vzniká uzávěrem některé z tepen, které okysličují srdeční svalovinu (tzv. věnčité tepny). U kuřáků bývají tepny poškozeny víc a zanáší se rychleji než u nekuřáků. Nikotin urychluje aterosklerózu (kornatění) tepen, protože usnadňuje pronikání cholesterolu do tepenné stěny. Kornatění je proces nevratný a těžko léčitelný.  

Čtěte více

Kouření poškozuje Vaše plíce

Banner

U kuřáků se ve větší míře vyskytuje rakovina plic a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Při CHOPN dochází k chronickému zánětu v důsledku poškozování průdušek a nadměrné sekreci hlenu v průduškách. Dýchací cesty se zužují a ucpávají. Nastávají potíže při dýchání, dušnost a kašel.

Čtěte více

Kouření způsobuje rakovinu úst a krku

Banner

Rakovina v dutině ústní může postihnout rty, jazyk, tváře, měkké i tvrdé patro. V oblasti krku nejčastěji postihuje hrtan. Vyšší pravděpodobnost, že se v těchto místech vytvoří nádor, je u člověka, který pije alkohol a zároveň je kuřákem.  

Čtěte více
« 1 2 »

Zákaz kouření - právní úprava od 31. 5. 2017:  CO JE ZAKÁZÁNO