, Knihovna obrazových varování

Přestaňte nyní – zůstaňte naživu pro své blízké

Banner

Kuřáci umírají průměrně o 15 let dříve. Každý rok zemře na nemoci související s kouřením v ČR téměř 16 000 lidí. Kouření přispívá k rozvoji smrtelných onemocnění a oslabuje celkovou obranyschopnost organismu. 

  • Nejčastějšími příčinami úmrtí u kuřáků jsou srdečněcévní (kardiovaskulární) onemocnění a nádorová onemocněni (rakovina), a dále plicní onemocnění, mezi něž patří i tzv. CHOPN, chronická plicní obstrukční nemoc.
  • V důsledku kouření dochází k uzavírání tepen, které dopravují krev s kyslíkem a živinami do těla. Pokud se ucpe céva vedoucí krev do srdce, odumírají buňky srdce a vzniká infarkt myokardu. Pokud je ucpána céva do mozku, odumírají nervové buňky a vzniká cévní mozková příhoda (mrtvice). Postižené může být ale kterékoli místo v těle - dolní končetiny, oči, ledviny, střeva. Kouření způsobuje až 50 % úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, která jsou v ČR nejčastější příčinou úmrtí.
  • Kouření je příčinou rakoviny plic, úst, rtů, jazyka, hrtanu, žaludku, nádorů močového měchýře, děložního čípku. Jakýkoli nádor v počátečním stádiu se u kuřáků může rozvinout snadněji, protože se mu organismus hůře brání.
  • U kuřáků dochází k chronickému zánětu v důsledku poškozování průdušek a tím nadměrné sekreci hlenu v průduškách. To vede k tomu, že se dýchací cesty zužují, ucpávají a kuřák kašle.  Vyvíjí se chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), což je kombinace zánětu průdušek a rozedmy plic (emfyzému), při které je poškozena pružnost plicních sklípků. Člověk trpící CHOPN je neustále dušný (dusí se). Selhání funkce plic může vést až ke smrti. Lidé trpící CHOPN jsou ohroženi i srdečním selháním.
  • Pokud kuřák přestane kouřit, dochází k příznivým změnám:

Za 20 minut klesne krevní tlak a puls na úroveň před poslední cigaretou a zároveň se opět zvýší teplota pokožky.

Za 8-12 hodin se sníží hladina oxidu uhelnatého v krvi a hladina kyslíku se tak zvýší na obvyklou úroveň.

Za 2-3 dny se zlepší čich a chuť dýchání se opět prohloubí.

Za 2-3 týdny se zlepší krevní oběh a plicní funkce.

Za 1 rok se sníží riziko srdečně cévních onemocnění o třetinu.

Za 5 let se sníží riziko srdečně cévních onemocnění o polovinu.

Za 10 let se významně sníží riziko onemocnění rakovinou.

Za 15 let je riziko infarktu podobné, jako u nekuřáka.

Obrázek (image) © European Union

 

Na stránkách Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v sekci Vzdělávací videa je možno spustit video vysvětlující toto téma. 


Výzva kuřákům: Odložte cigaretu, pomozte v boji s virem! Společná výzva lékařských odborných společností v době pandemie COVID-19

Informace a doporučení pro poskytovatele adiktologických služeb  týkající se "koronaviru" najdete na drogy-info.cz. Národní linka pro odvykání 800 350 000 odpovídá i na otázky uživatelů drog týkající se onemocnění COVID-19. drogy-info.cz