, Knihovna obrazových varování

Kouření poškozuje Vaše zuby a dásně

Banner

Kouření narušuje chemickou rovnováhu (pH, složení bakterií) v ústech, čímž usnadňuje tvorbu zubního plaku a zvyšuje kazivost zubů. Také se podílí na vzniku paradentózy. Kouření snižuje imunitu, proto mívají kuřáci častěji afty, tzv. koutky a záněty v ústní dutině.

 • Toxické (jedovaté) látky z cigaretového kouře zeslabují antimikrobiální účinek slin. Kouření mění ústní mikroflóru (bakterie v ústech) - oxid uhelnatý obsažený v tabákovém kouři podporuje růst škodlivých anaerobních bakterií. Cigaretový kouř vysušuje ústní dutinu.
 • Kouření a nedostatečná hygiena ústní dutiny urychlují vznik plakem vyvolaného zánětu dásní (gingivitidy), který může později přejít do zánětlivého onemocnění tkání tvořících závěsný aparát zubů (paradentózy) a tak vést až ke ztrátě zubu.
 • Kuřácká leukokeratóza je onemocnění způsobené kouřením. Projevuje se bělavým zabarvením sliznice na tvrdém a měkkém patře a červenými tečkami v ústí vývodů slinných žlázek.
 • Orální leukoplakie jsou změny bělavé barvy na sliznici dutiny ústní; orální leukoplakie může později přejít do rakoviny sliznice ústní dutiny (dlaždicobuněčného karcinomu).
 • Kouření vede rovněž ke žloutnutí zubů nebo hnědočernému až černému zabarvení (pigmentaci) na povrchu zubů a umělých zubních náhradách.
 • Při nedostatečné hygieně pak dochází i k výskytu nepříjemného zápachu z pst, souvisejícímu se zvýšeným množstvím zubního plaku a jeho nedostatečným odstraňováním. Dlouhodobé kouření dýmek zase může vést až k vychýlení (abrazi) předních zubů.
 • Všechna postižení v ústní dutině se u kuřáků hůře hojí, protože jejich krev je ochuzena o kyslík, živiny a tkáně jsou zranitelnější. Např. u kuřáků dochází častěji po vytržení zubu k tzv. suchému lůžku (alveolární ostitidě) - velmi bolestivému prázdnému zubnímu lůžku, ze kterého předčasně vypadla krevní sraženina.

Obrázek (image) © European Union

   

   

   

  Na stránkách Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v sekci Vzdělávací videa je možno spustit video vysvětlující toto téma. 


  Zákaz kouření - právní úprava od 31. 5. 2017:  CO JE ZAKÁZÁNO