, Blog

Záhadná nemoc dýchacích cest u osob používajících elektronické cigarety zjištěna v USA

V létě 2019 informovala média, včetně českých, o "záhadné nemoci" dýchacích cest, která byla zjištěna v USA u osob, které používaly elektronické cigarety.

O "záhadné nemoci" dýchacích cest "způsobené kouřením elektronických cigaret" údajně informoval server BBC a odtud informaci převzal například iDNES.cz ve článku E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí Ve článku se uvádí: "Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že eviduje 193 "potenciálních případů“ nemoci ve 22 amerických státech. V mnoha z těchto případů postižení lidé nahlásili, že pomocí e-cigaret inhalovali THC, psychoaktivní látku obsaženou v marihuaně. Případy byly nahlášeny v rozmezí dvou měsíců počínaje koncem června." [iDNES.cz, 25.8. 2019]

Počátkem září 2019 americká agentura FDA (U.S. Food and Drug Administration) zjistila ve všech vzorcích získaných od osob postižených tímto zdravotním problémem stejnou chemickou látku  - acetát vitaminu E, olej získaný z vitamínu E. Látka byla nalezena i v téměř všech vzorcích marihuany, které poskytli nemocní ne státu New York. Lékaři zatím nepotvrdili, že se jedná o příčinu zdravotních potíží. V nikotinových vzorcích poskytnutých pacienty však nebyla nalezena žádná neobvyklá látka.

Jde o látku běžně dostupnou jako výživový doplněk (vitamin E) a že se užívá i zevně (na kůži). Nejsou známy negativní důsledky při běžném užívání. Molekulární struktura látky však může být nebezpečná při vdechování. [Contaminant found in marijuana vaping products linked to deadly lung illnesses, tests show, The Washington Post, 6. 9. 2019 ]

Podrobné informace amerického centra pro kontrolu nemocí CDC (Centers for Disease Congtrol and Prevention) jsou uveřejněny na stránce Emergency Preparedness and Response jako varování č. HAN00421, vydané 30. srpna 2019. Varování obsahuje i doporučení pro (americké) praktické lékaře, jak postupovat, pokud by se s takovými zdravotními potížemi setkali u svého pacienta.

Mezi příznaky těchto zdravotních potíží patří:  respirační problémy (kašel, dušnost nebo bolest na hrudi), u některých také gastrointestinální příznaky (nauzea, zvracení nebo průjem) nebo nespecifické ústavní příznaky (únava, horečka, nebo hubnutí). Symptomy se obvykle vyvíjejí po dobu několika dnů, ale někdy se mohou projevit až po několika týdnech. Gastrointestinální příznaky někdy předcházely respiračním symptomům. Horečka, tachykardie a zvýšený počet bílých krvinek byly hlášeny při absenci identifikovatelného infekčního onemocnění. 

Není známo, že by se onemocnění vyskytlo v České republice.

 


Zákaz kouření - právní úprava od 31. 5. 2017:  CO JE ZAKÁZÁNO