, Blog

Zabiják u rakoviny plic: zdlouhavé čekání na léčbu, pokud se vůbec stihne

Článek publikovaný v iDNES.cz v listopadu 2019 informuje o projektu LUCAS.

Databáze LUCAS (LUngCAncer focuS) zahrnuje pacienty, kteří se dostali do péče ve specializovaných centrech při fakultních nemocnicích. Vede ji Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP ve spolupráci s OAKS Consulting a Univerzitou Palackého v Olomouci. Byla provedena analýza databáze, která odhalila prodlení ve stanovení diagnózy karcinomu plic a prodlevy v zahajování léčby u řady pacientů. Pneumologové proto jednají s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami o zavedení celostátního programu časné detekce karcinomu plic, který by byl zaměřen na rizikovou skupinu - současné i bývalé kuřáky ve věku 55-74 let s kuřáckou minulostí nejméně 20 let a kouřením nejméně 1 krabičky cigaret denně. Součástí programu by měla být i kampaň podporující odvykání kouření.

[Zdroj: Zabiják u rakoviny plic: zdlouhavé čekání na léčbu, pokud se vůbec stihne; iDNES.cz, 5. 11. 2019; zobrazeno 5. 11. 2019]

800 35 00 00
po – pá
10-18 hodin
Napište nám:
Knihovna obrazových varování
Fotografie, vysvětlující texty a informační videa ...

Zpráva o tabákových, nikotinových a souvisejících výrobcích v České republice 2021 je první souhrnnou zprávou o tabáku, nikotinových a souvisejících výrobcích, jejich užívání a zdravotních dopadech v ČR.

Přečtěte si ji. Blog koureni-zabiji