, Blog

Studie: elektronické cigarety neměly za následek normalizaci kouření mezi mladými (13-15 let) v UK

Vysoký nárůst zkušeností s elektronickými cigaretami nevedl k tomu, že by více britských dětí kouřilo, zjistila studie publikovaná v časopise Tobacco Control v r. 2019.

Kouření tabáku mezi teenagery klesá i přes popularitu vapování elektronických cigaret. Vysoký nárůst zkušeností s elektronickými cigaretami nevedl k tomu, že by více britských dětí kouřilo.

Studie publikovaná v časopise Tobacco Control zkoumala data z Anglie, Walesu a Skotska z l. 1998-2015. Podíl děti ve věku 13-15 let, které měli zkušenost s kouřením, klesl ze 60 % na 19 % a podíl pravidelných kuřáků v tomto věku klesl z 19 % na 5 %. Podíl dětí, které si myslely, že vyzkoušet kouření cigaret je v pořádku klesl ze 70 % v r. 1999 na 27 % v r. 2015. Analýza se zaměřila na tři národní výzkumy, které sesbíraly názory téměř 250 tis. dětí.

Experimentování s e-cigaretami je mezi mladými populární, ale pravidelné užívání e-cigaret zůstává vzácné, tvrdí závěrečná zpráva. Strach z obnovy kouření mezi mladými kvůli vzestupu e-cigaret je zatím neodůvodněný, říká jeden z autorů studie, Dr. Graham Moore.

Plné znění článku Have e-cigarettes renormalised or displaced youth smoking? Results of a segmented regression analysis of repeated cross sectional survey data in England, Scotland and Wales včetně grafů a odkazů na zdroj dat i další literaturu je dostupné na stránce elektronických časopisů BMJ (open access; html i PDF): http://dx.doi.org/10.1136/tobaccocontrol-2018-054584 

O studii informoval také britský deník The Guardian ve článku E-cigarettes do not normalise smoking for young people – study, zveřejněném 1. 4. 2019.


Zákaz kouření - právní úprava od 31. 5. 2017:  CO JE ZAKÁZÁNO